Minimalist Yaşam ve Sadelik

Tiny House, minimalist yaşam ve sadelik ana temasıyla genellikle doğa ile iç içe bir yaşam sürmek isteyenlerin tercih ettiği; küçük boyutlu, işlevsel, gereksiz alanlar barındırmayan genelde 10 ila 70 metrekare arasında küçük ev modelidir. Tiny House, sabit ya da mobil tarzda kullanılabilir. Ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan Tiny House akımı ilk olarak 2008 yılında küresel ekonomik kriz döneminde Amerika'da ki insanların alternatif bir konut aramasıyla beraber ortaya çıkmıştır. Daha sonrasında da batı ülkelerinde de gelişerek bir sektör haline gelmiştir.

Tiny House'un amacı, daha az enerji harcanması, daha az çevresel etki, daha az bütçeyle daha az alanda daha iyi yaşamaktır. Bu felsefeyle yapılan evler, çoğu zaman kendi kendini yetiştirme, enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik özellikleriyle dikkat çekmektedir.

img
Konfor, Estetik, Teknoloji

Tiny House'ların en büyük avantajı, ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilebilmesi ve büyük bir evi satın almadan önce test etme imkanı sunmasıdır. Ayrıca, bir Tiny House sahibi olmak, büyük bir evi temizlemek, bakmak ve onarım yapmak gibi masraflardan da tasarruf edilmesini sağlar. Dört mevsim mutlulukla yaşayabileceğiniz gerekli konfora, teknolojiye ve estetiğe sahip olmasının yanında, size çok daha düşük maliyetlerle, minimal fakat elit bir yaşam sunar.

Ayrıca, bir Tiny House sahibi olmanın diğer bir avantajı, çeşitli nedenlerden dolayı bağımsız bir şekilde kendi kendinize yetebilmenizi sağlamasıdır. Örneğin, elektrik kesintileri, doğal afetler ve benzeri durumlarla karşılaşıldığında, Tiny House sahipleri diğer insanlara göre daha az etkilenir ve kendi kendilerine yeterlidir.

Son olarak, Tiny House'ların bir diğer avantajı, yapımında kullanılan malzemelerin çoğunun organik ve/veya geri dönüştürülmüş olmasıdır. Bu, doğaya olan etkisinin daha az olduğu anlamına gelir ve aynı zamanda sürdürülebilir bir gelecek olanağı sağlamakadır.


60 Günde Anahtar Teslim
img

Profesyonel ekibi ile hızlı ve güvenilir yapılar inşa eden, Protas yapı sistemleri hayallerinizi gerçekleştirmek için sizleri bekliyor.

Yapılan araştırmalara göre, çelik yapılar %60 daha hafif ve %85 daha az deprem etkisine sahiptir.

PROTAS YAPI SİSTEMLERİ MÜH.İNŞ.SAN.TİC.LTD.ŞTİ


img
Yazar
Fatih GEBEL

Fatih GEBEL 2012 yılında Kırıkkale Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Üst yapı projelendirme ve uygulama alanında büyük ölçekli projelerde Şantiye şefliği, proje müdürlüğü ve Genel koordinatörlük pozisyonlarında görev aldı. Proje ve Uygulama denetçiliği, Bilirkişilik ve İş güvenliği uzmanlığı alanlarında sertifikası bulunan Fatih GEBEL kariyerine Protas Yapı Sistemlerinde yönetim kurulu üyesi olarak devam etmektedir.

Popüler Yazılar

img
Kahramanmaraş'ın Öncüsü

14 yıllık tecrübesiyle çelik ev konusunda Kahramanmaraş'ın öncüsü olan PROTAS Çelik ev sistemleri...

img
İyi Düşünün! Yanlış Karar Vermeyin

Güzel bir ev sahibi olmaya karar verdiniz kollarınızı sıvadınız. Fakat zorlu bir süreç sizi...

img
Neden Çelik Ev?

Kırsal alanlarda inşa edilen yapılar risk taşırlar. Bunun nedeni statik ve mimari projeler olmadan inşaatlar...