Doğal felaketler çelik konstrüksiyonlu evlere talebi artırdı.

İklim değişikliğiyle birlikte doğal afetlerin sayısı her geçen gün artarken, dünya genelinde yaşanan felaketler insanların yaşam alanlarına zarar veriyor. Geleneksel evlerin bu felaketlerde hasar alma olasılığının daha yüksek olduğunu söyleyen yerli çelik yapı sistemleri ise çelik konstrüksiyonlu evlerin depremlerden %85 daha az etkilendiğini belirtiyor.

img
"Deprem korkusu çelik konstrüksiyonlu evlere talebi artırdı"

Kırsal alanlar başta olmak üzere kentlerde de klasik yöntemlerle inşa edilen evlerin felaketlere karşı yüksek risk grubunda yer aldığını belirten Protas Çelik Yapı Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Kaptanoğlu, konuyu şu sözlerle değerlendirdi:

“Her yıl dünyada binlerce felaket yaşanıyor ve bunlar insanların birincil yaşam alanları olan evlerde ya hasar bırakıyor ya da yaşanmaz hale getiriyor. Bunun nedeni karşı konulamaz büyüklükteki olayların yaşanması olabilirken, yaygın şekilde kullanılan betonarme, ahşap ve taş binaların dayanıklılığının yetersiz kalması da kritik bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bu yapılar, dış etkenlerin oluşturacağı duvar çatlakları, çatı sızıntısı, göçme gibi hasarlara oldukça elverişli. Oysa hafif niteliklere sahip çelik ev sistemleri, kişilere hem güvenli hem de kaliteli ve ekonomik yaşam alanları sunuyor.”

img
Çelik Konstrüksiyonlu Evler Depremi Yüzde 85 Daha Az Hissettiriyor!

Çelik evlerin, geleneksel yöntemlerle inşa edilen evlere göre daha avantajlı olduğunu belirten Kaptanoğlu, “Çelik evler, rüzgar, deprem, kar, yangın gibi dış faktörlere meydan okuyor. Örneğin çelik evler, geleneksel yapılara göre yüzde 60 daha hafif yapısı ile depremlerin etkisini yüzde 85 daha az hissettiriyor. '' dedi.

Protas Çelik Yapı Sistemleri Yönetim Kurulu üyesi Fatih Gebel Şu ana kadar tasarladıkları 272 projenin 126’sını teslim ettiklerini söyledi.
''Tek katlı yapılarda 45 günde, dubleks yapılarda ise 60 günde anahtar teslim yapıyoruz. Evler, müşterimizin talebi doğrultusunda yapı denetim, belediye ve odalar için ruhsat ve onay almaya hazır oluyor.” diyen Protas Çelik Yapı Sistemleri Yönetim Kurulu üyesi Fatih Gebel bu evlerin konforlu ve sağlıklı olduğuna da ayrıca dikkat çekti.

img
Tek Katlı Yapıları 45, Dubleks Yapıları 60 Günde Teslim

Şu ana kadar tasarladıkları 272 projenin 126’sını teslim ettiklerinin altını çizen Protas Çelik Yapı Sistemleri Yönetim Kurulu üyesi Fatih Gebel ise iş modellerini şu sözlerle paylaştı: “İnşaat sektöründe çelik konstrüksiyon tekniğinin insan sağlığı ve yaşamı açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Yapılarımızın karbon ayak izi geleneksel yapı sistemlerine nazaran yüzde 80 daha az. Kullandığımız malzemelerin birçoğu ‘leed’ sertifikasına sahip. Ayrıca mimari konfor esasları diye adlandırdığımız ısı, ses ve su yalıtımı değerlerimiz ilgili yönetmeliklerce istenilen değerlerin çok üzerinde. İş süreçlerimize tüm enerjimizi, inancımızı ve ilkelerimizi katarak müşterilerimize en hızlı şekilde hizmet veriyoruz. Tek katlı yapılarda 45 günde, dubleks yapılarda ise 60 günde anahtar teslim yapıyoruz. Evler, müşterimizin talebi doğrultusunda yapı denetim, belediye ve odalar için ruhsat ve onay almaya hazır oluyor.”


60 Günde Anahtar Teslim
img

Profesyonel ekibi ile hızlı ve güvenilir yapılar inşa eden, Protas yapı sistemleri hayallerinizi gerçekleştirmek için sizleri bekliyor.

Yapılan araştırmalara göre, çelik yapılar %60 daha hafif ve %85 daha az deprem etkisine sahiptir.

PROTAS YAPI SİSTEMLERİ MÜH.İNŞ.SAN.TİC.LTD.ŞTİ


img
Yazar
Fatih GEBEL

Fatih GEBEL 2012 yılında Kırıkkale Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Üst yapı projelendirme ve uygulama alanında büyük ölçekli projelerde Şantiye şefliği, proje müdürlüğü ve Genel koordinatörlük pozisyonlarında görev aldı. Proje ve Uygulama denetçiliği, Bilirkişilik ve İş güvenliği uzmanlığı alanlarında sertifikası bulunan Fatih GEBEL kariyerine Protas Yapı Sistemlerinde yönetim kurulu üyesi olarak devam etmektedir.

Popüler Yazılar

img
Kahramanmaraş'ın Öncüsü

14 yıllık tecrübesiyle çelik ev konusunda Kahramanmaraş'ın öncüsü olan PROTAS Çelik ev sistemleri...

img
İyi Düşünün! Yanlış Karar Vermeyin

Güzel bir ev sahibi olmaya karar verdiniz kollarınızı sıvadınız. Fakat zorlu bir süreç sizi...

img
Neden Çelik Ev?

Kırsal alanlarda inşa edilen yapılar risk taşırlar. Bunun nedeni statik ve mimari projeler olmadan inşaatlar...